Blue-Green-Deployment

blueGreenDeploymentCiągłe dostarczanie oprogramowania sprawiło powstanie wielu ciekawych wzorców związanych z różnymi fazami developmentu. Jedną z tych faz jest deployment. No właśnie, ale jak wdrożyć nową wersję aplikacji na produkcję, z której korzystają klienci? Jednym z dostępnych rozwiązań jest wzorzec Blue-Green-Deployment.

Celem tego wzorca jest zminimalizowanie ryzyka związanego z wdrożeniem nowej wersji na produkcję. W tym wzorcu posiadamy dwa identyczne (o ile to możliwe) lub jak najbardziej zbliżone do siebie środowiska, które nazywane są odpowiednio Blue oraz Green.

Zakładamy, że na środowisku Blue znajduje się aktualnie nasza wersja produkcyjna i cały ruch kierowany jest na to środowisko przy wykorzystaniu  Router’a (na przykład NGINX).blueGreenDeployment1

Gdy mamy już gotową wersję (w pełni przetestowaną itd.) umieszczamy ją na drugim środowisku Green. Teraz ustawiamy nasz Router, aby kierował cały ruch także na środowisko Green.blueGreenDeployment2

Gdy aplikacja na środowisku Green jest stabilna kierujemy główny ruch na to środowisko.

blueGreenDeployment3

Teraz możemy usunąć tymczasowe połączenie na środowisku Green i ustawić tymczasowe połączenie na środowisku Blue (dzięki temu nie tracimy danych i możemy zrobić rollback)

blueGreenDeployment4

Teraz możemy usunąć środowisko Blue jeśli nie jest nam już potrzebne.blueGreenDeployment5

Nie usuwamy oczywiście od razu środowiska Blue, ponieważ w przypadku szybkiej awarii albo braku przetestowania jakiegoś komponentu możemy znów przestawić cały ruch z powrotem na to środowisko.

Oczywiście takie rozwiązanie sprawdzi się tylko wtedy, gdy mamy bardzo dobrze zaprojektowany system. W aplikacji z wbudowaną bazą stracimy informacje pomiędzy wersjami. Powinniśmy zaprojektować aplikację tak, aby w momencie zmiany ruchu na drugie środowisko mieć możliwość przełączenia jej w tryb read-only. Tryb ten oznacza, iż aplikacja nadal pracuje i jest zasilana danymi przez jakiś czas.

Powinniśmy traktować to drugie środowisko jako staging (czyli miejsce gdzie trzymamy naszą przetestowaną aplikację na środowisku maksymalnie podobnym do produkcyjnego). Cały ten proces powtarzamy cyklicznie. W kolejnej iteracji to środowisko Blue jest naszym stagingiem, natomiast Green produkcją.

Wzorzec ten może być także stosowany jako “plan awaryjny“. Możemy na obu środowiskach trzymać tą samą wersję i zasymulować awarię na jednym ze środowisk. Dzięki temu możemy przetestować zachowanie aplikacji w przypadku awarii, zobaczyć gdzie straciliśmy dane, co zawiodło i w następnym release naprawić to.

No dobra ale jak poradzić sobie z bazą? Za jakiś czas napiszę o Flyway lub Liquibase 😉

 • Cześć Krzysztof.
  Pierwszy raz czytam o takim modelu. Czy to nasze rodzime rozwiązanie?
  Czy przyszło do nas z zachodu?
  A jeśli tak, to czy znasz dobre, anglojęzyczne opracowanie tematu?

  • CodeCouple.pl

   Cześć Michał!
   Jest to rozwiązanie z którym spotkałem się w książce “Ciągłe dostarczanie oprogramowania. Automatyzacja kompilacji, testowania i wdrażania”. Możesz tam znaleźć troszkę większy opis (nie dużo większy). Także prawdopodobnie nie jest to nasze rodzime rozwiązanie. Jeśli chodzi o opracowanie tematu to moim zdaniem że całość opisana jest we wpisie, reszta to już kwestia implementacji i narzędzi jakie wykorzystasz do realizacji tego wzorca.