#Book – “REWORK” – Czyli słów kilka o biznesie

front-cover-rework

REWORK” jest pozycją, która traktuje o biznesie. Napisana jest ona przez Jasona Frieda oraz Davida Heinemeier Hansson. Panowie opisują swoje doświadczenia z prowadzeniem firmy, od jej założenia, poprzez wieloletni rozwój. Autorzy pragną przekazać informację na co powinno się zwracać uwagę podczas prowadzenia firmy i działania zgodnym z własną “misją“.

O samej książce dowiedziałem się od kolegi z pracy, który z kolei dostał informacje od innego kolegi, że jest to pozycja, którą każdy przedsiębiorca lub osobą planująca otworzyć działalność powinna przeczytać. Z racji mojego zainteresowania wszystkim książkami związanymi z tematyką prowadzenia biznesu, socjologii oraz programowania znalazła się ona na liście książek do przeczytania. Po chwili znalazła się w koszyczku sklepu z książkami, a po dwóch dniach znalazła się w moich rękach.

Na pierwszych stronach znalazła się informacja o autorach. Są to autorzy takich rozwiązań jak:

  • Basecamp – aplikacja do zarządzania projektami i współpracy z zespołem i klientami,
  • Backpack – oprogramowanie umożliwiające uporządkowanie obiegu informacji w firmie,
  • Ruby on rails – platforma do rozwijania aplikacji internetowych.

Opisują oni swoje doświadczenia z prowadzenia firmy w branży IT co było kolejnym powodem dla którego jeszcze bardziej chciałem przeczytać tę książkę. Jason Fried jest współzałożycielem firmy 37signals. Występuje on także na konferencjach TEDx oraz działa aktywnie w świecie IT. Drugi założyciel firmy to duński programista David Heinemeier Hansson, który jest autorem frameworku Ruby on rails. W 2005 został nagrodzony przez firmę Google tytułem “Best Hacker Of The Year”. Więcej informacji o Davidzie znajdziecie na http://david.heinemeierhansson.com/.

Książka składa się z dwunastu rozdziałów. W każdym z nich zawarte są porady jak zdaniem autorów powinniśmy prowadzić biznes. Posiada ona także szereg trafnych porównań naszych codziennych czynności. Na przykład w strukturze korporacyjnej informacje przechodzące przez wiele działów, przypominają grę w głuchy telefon. Najczęściej informacja, która do nas dociera jest bardzo zniekształcona. Podobało mi się także płynne przejście pomiędzy rozdziałami.

Nie raz, podejście autora do prowadzenia biznesu zaskakiwało. Jak na przykład to, że w formie 37signals pracuje niewiele osób natomiast zyski tej firmy to miliony dolarów. Najważniejszym rozdziałem dla mnie by rozdział 6 pod tytułem “Konkurencja“, w którym autorzy mówią, że musimy mieć “misję”, coś więcej niż chęć zarabiania pieniędzy, własne zdanie, marzenia i oczekiwania. Jeśli przekonamy innych do swojej wizji, uzyskamy klientów na lata, a na opinii stałych klientów będziemy mogli budować swoją markę.

Podsumowując spodziewałem się czegoś więcej. Ciężko jest także spełnić moje oczekiwania lub mnie czymś zaskoczyć, ponieważ większość książek w tej tematyce się powtarza. Jednakże gdyby to była moja pierwsza książka z serii biznes w IT to z pewność była by przeze mnie oceniona bardzo dobrze. U autorów widać bardzo dużą analogię do metodyk zwinnych. Prowadzą oni swoją firmę na poziomie biznesu korzystając właśnie z tych metodyk. Znalazło się też kilka “porad”, które znajdowały się również w “Getting Things Done” David’a Allena takich jak kończenie spraw od razu czy niedokończanie spraw powoduje poczucie winy. Z nietechnicznych spraw, za dużo obrazków, krój druku dobry i bardzo szybko się to czyta.

Jeden z wielu cytatów, które zapadły mi w pamięć:

“Problemy zwykle można rozwiązać w łatwy, prozaiczny sposób, który jednak nie pozwala na popisanie się efektywnymi pomysłami”

Czytaliście “ReWork”? Jak wasze wrażenia?