#17 Spring Boot – Distributed tracing – Zipkin i Sleuth

Każdy z nas, korzystając z architektury microserwisów posiada kilka usług które “rozmawiają” ze sobą. Jedna logiczna operacja, na przykład zakup czegoś w sklepie to tak na prawdę odwiedzenie kilku serwisów. Niestety podczas zakupu wystąpił błąd. Jak dowiedzieć się teraz w którym miejscu coś poszło nie tak? Można wchodzić po SSH na maszyny i robić grepa z tailem i szukać słówka Error ale jest to robota ręczna i męcząca. W odpowiedzi na zapotrzebowanie na rozproszone logowanie pokaże wam dziś Zipkina.

W tytule tego wpisu umieściłem dwa buzzwordy, Zipkin oraz Sleuth. Sleuth zapewnia correlation ID czyli unikalne ID który jest przekazywane pomiędzy requestami w jednym logicznym ciągu. Logiczny ciąg operacji w nomenklaturze Dappera oznaczany jest jako trace. Natomiast każda pośrednia operacja (jedna jednostka pracy, na przykład wysłanie requestu) w obrębie jednego trace nazywana jest spanem. Każda operacja składa się z czterech eventów:

 • Client Send – klient stworzył i wysłał request
 • Server Received – server odebrał request i zaczyna go przetwarzać
 • Server Send – server przetworzył request i wysyła go z powrotem do klient
 • Client Received – klient otrzymał przetworzony request

Przykładowe flow przez cztery serwisy, wszystkie eventy mają takie same trace ID:

Zipkin jest swojego rodzaju bazą danych do której wysyłane są logi z Sleutha.

Serwer

Tworzymy sobie nasz pierwszy serwis. Nazwiemy go zipkin-server musimy dodać adnotację @EnableZipkinServer ponieważ aplikacją ta będzie naszym serwerem Zipkinowym, czyli bazą danych dla logów.

@SpringBootApplication
@EnableZipkinServer
public class TracingServerApplication {

  public static void main(String[] args) {
   SpringApplication.run(TracingServerApplication.class, args);
  }
}

Musimy ustawić także port dla serwera według konwencji jest to port 9411 server.port=9411.

Klient

Kolejny serwis będzie klientem który odpytuję inną usługę, nazwiemy ją zipkin-client. Tworzymy jeden endpoint /hello w którym wykonywana jest logika pobierania wartości z innego serwisu przy wykorzystaniu RestTemplate. Bardzo ważne jest oznaczenie RestTemplate jako @Bean ponieważ wtedy dodawany jest do niego interceptor odpowiedzialny za rozproszone logowanie, bez tego, nie otrzymamy pożądanego efektu. Dodajemy także logger, jest ważne aby w logach zobaczyć correlation ID.

@RestController
public class ClientController {

  private static final Logger LOG = Logger.getLogger(ClientController.class.getName());

  @Autowired
  private RestTemplate restTemplate;

  @Bean
  public RestTemplate getRestTemplate() {
    return new RestTemplate();
  }

  @GetMapping("/hello")
  String sayHello(){
    LOG.info("Hello from Client!");
    return restTemplate.getForEntity("http://localhost:8081/world", String.class).getBody();
  }

}

W pliku application.properties ustawiamy kilka wartości, takie jak nazwa aplikacji, adres oraz wartość samplera. Sampler jest to mechanizm odpowiedzialny za próbkowanie, domyślną wartością jest 10%, oznacza to, że tylko 10% requestów będzie wysyłanych do Zipkina czyli naszej bazy. Maksymalna wartość to 100% czyli 1.0:

spring.application.name=zipkin-client
server.port=8082
spring.sleuth.sampler.percentage=1.0

Serwis

Ostatni serwis będzie odpytywany przez zipkin-clienta czyli naszą wcześniej stworzoną usługę. Nazwiemy go zipkin-service. W tym serwisie udostępnimy jeden endpoint /world.

@RestController
public class ServiceController {

  private static final Logger LOG = Logger.getLogger(ServiceController.class.getName());

  @GetMapping("/world")
  String sayWorld(){
    LOG.info("Hello from Service!");
    return "World";
  }

}

Akcja!

Wywołajmy teraz akcję na naszym kliencie, wchodzimy pod adres /hello, w przeglądarce powinien pokazać się się napis “World”. W logach naszej aplikacji klienckiej powinien pokazać się log:

2017-06-21 10:23:39.866  INFO [zipkin-client,f74ca8ce515d5490,f74ca8ce515d5490,true] 7864 --- [nio-8082-exec-6] pl.codecouple.ClientController           : Hello from Client!

który oznacza po kolei [nazwa_usługi, traceID, spanID, czy wysyłać dane na Zipkina] – w pierwszym logu spanID jest zawsze taki sam jak traceID. Następnie udajemy się do logów naszego serwisu:

2017-06-21 10:23:40.014  INFO [zipkin-service,f74ca8ce515d5490,c3a52d05d74b7602,true] 7536 --- [nio-8081-exec-1] pl.codecouple.ServiceController          : Hello from Service!

Jak widzicie, traceID jest takie same, natomiast spanID oraz nazwa usługi są inne. Udało nam się dodać rozproszone logowanie!

Zipkin UI

Dzięki wykorzystaniu Zipkin UI możemy przeglądać przebiegi  oraz czas wykonania naszych operacji. Domyślnym portem UI jest port 9411. Jeśli wykonaliśmy uprzednio jakieś akcje powinniśmy widzieć w przebiegach różne traces.

Po wybraniu interesującego nas trace, pojawi nam się szczegółowy wynik z spanami które zawarte są w tym trace.

Możemy teraz podejrzeć także szczegóły spana, należy tylko wybrać interesujący nas span, ja wybrałem zipkin-service.

Znajduję się tu wiele informacji, jak przebieg naszych eventów opisanych we wstępie, oraz wiele różnych kluczy i wartości.

More

Więcej możecie przeczytać w bardzo dobrze napisanej dokumentacji, źródła jak zwykle znajdziecie na moim Githubie:

 • Świetny artykuł, gratulacje 🙂

  • CodeCouple.pl

   Dziękuję, nie powiem, że się Tobą nie inspirowałem, bo bym skłamał. Świetne nagrania z jugów i super wystąpienie na confiturze!