Relacja – GeeCON dzień 3

Wpis trochę oddalony w czasie od poprzedniego dnia konferencji, ale udało się – ostatni dzień konferencji opisany. Serdecznie zapraszam do przeczytania relacji.

Value types – The Next Big Thing for Java

Henning Schwentner przedstawił nam koncepcję value types w Javie. Na wstępie rozróżnił obiekt od value type. Java jest językiem zorientowanym obiektowo. Więc zaczęliśmy od wyjaśnienia czym w ogóle jest obiekt? Ma on swój identyfikator, istnieje w czasie, może zmieniać swój stan, a na końcu zostaje usunięty przez GC. Z kolei value type nie ma identyfikatora, jest abstrakcją i jest niezmienny w czasie (immutable). Mając dwie zmienne, które mają tą samą wartość, metoda equals zwróci nam true, ale są to dwa różne obiekty, ponieważ mają różne referencje, dlatego operator “==” zwróci nam false. Prelegent opowiedział jeszcze pare zdań na temat tego, gdzie rzeczywiście przechowywany jest obiekt, czym jest heap, stack, compilation time oraz run time. Z pomocą słuchaczy wymienionych zostało 8 podstawowych typów wartości w Javie. Do Javy 9 nie było dostępnych typów technicznych (unsignes, complex) oraz domenowych typów wartości jak np. kod pocztowy, IBAN, wartość pieniędzy. Gdy potrzebujemy takich typów możemy stworzyć własne  klasy value-based, które posiadają tylko i wyłącznie pola finalne, metodę equals, dzięki której obiekty porównywane są na podstawie wartości, a nie tożsamości. Obiekty tak tworzone mogą przypominać wartości, ale jednak dalej są obiektami i posiadają różne referencje. Java 10 przyniesie nam value types, dzięki czemu będziemy mogli zaoszczędzić trochę pamięci. Prelegent pokazał przyszłe rozwiązanie w kodzie.

Poniżej link do prezentacji z tegorocznej konferencji JFocus:

When Vert.x & RxJava meet – Knot.x: highly-efficient and scalable integration platform for modern websites

Maciej Laskowski, Tomasz Michalak opowiadali o Knot.x po raz pierwszy. Jest to platforma, która została stworzona podczas hackathonu w ich firmie. Jest projektem open-source. Służy do integracji różnych komponentów, które tworzą strony na podstawie templatów. Szablonami mogą być strony HTML. Biblioteka ta korzysta z Vertex’a oraz RxJavy. Sama platforma podzielona jest na kilka warstw. Warstwa repozytorium to na przykład Redis lub Apache. Główną funkcjonalnością jest non-blocking loop. Dzięki temu możemy wykonywać asynchroniczne operacje. Jako event loop został wykorzystany Reactor Pattern. Na końcu panowie zaprezentowali demo wyszukiwarki książek. Przedstawili oni kilka przykładów związanych z Knot.x takich jak:

 • jedna instancja
 • dwie instancje komunikują się poprzez event bus
 • load balancing out of the box
 • jeden .jar
 • moduły i kontrakty

W Knot.x’ie panuje podejście imperatywne, czyli configuration first.

JIT vs. AOT: Unity And Conflict of Dynamic and Static Compilers for Java

Pierwszy slajd – Freddy (JIT) vs. Jason (AOT). Nikita Lipsky zaczął od tego, że kiedyś wszystkie kompilatory były statyczne, dopóki nie pojawiła się Java. Tak na prawdę dynamiczna kompilacja była znana wcześniej, ale dopiero z pojawieniem się Javy stało się to mainstreamowe. Mamy dwa sposoby wykonywania bytecodu:

 • interpretacja (wolna, ale przenośna)
 • kompilacja do kodu maszynowego (szybsza, ale odpalana na konkretnym urządzeniu)

Kolejną rzeczą jest sam moment kompilacji:

 • w czasie uruchamiania programu (dynamiczna kompilacja – JIT)
 • przed uruchomieniem (statyczna kompilacja – AOT)

Prelegent obalał mity dotyczące AOT oraz opowiadał o jej zaletach. Pokazał też wyniki testów wydajnościowych jednego i drugiego rozwiązania. Przedstawił też w jakich przypadkach lepszy jest JIT, a w jakich AOT.

Poniżej link do prezentacji z tegorocznej konferencji Riga Dev Days:

Java9 and REPL. Forget debugging, welcome joy and productivity

Jakub Marchwicki opowiedział nam o jednej z nowości w Javie 9. Na początku dowiedzieliśmy się czym jest JShell. Prelegent zaznaczył, że jest to narzędzie świetne dla osób zaczynających zabawę z Javą, bo w szybki sposób bez budowania i uruchamiania całych programów jesteśmy w stanie sprawdzić działanie wpisanych przez nas linii kodu. Jest to też dobry sposób na testowanie nowo poznanych bibliotek. Nie potrzebujemy do tego żadnego IDE, wystarczy linia poleceń. Slajdów było tylko kilka, Kuba skupił się na pokazaniu możliwości REPL w praktyce. Zaczęliśmy od prostych działań matematycznych, następnie stworzyliśmy interfejs i metody. Prelegent pokazał też użycie streamów i optionali z Javy 8. Następnie stworzyliśmy prostą aplikacje webową, a na koniec wykorzystaliśmy Mavena do zbudowania aplikacji. Fajne jest to, że możemy zapisać kod, który wykonujemy w JShell, a następnie uruchomić w dowolnym IDE. Prelegent na koniec zaznaczył, że warto korzystać z REPL, bo dzięki temu jesteśmy w stanie zupełnie inaczej spojrzeć na swój kod.

TestContainers – integration testing without the hassle

Anton Arhipov zaczął od stwierdzenia, że testy jednostkowe nie są wystarczające. Uruchamiane w izolacji mogą przechodzić poprawnie, ale bez dobrych testów integracyjnych nie mają sensu. Prelegent zaczął prezentację od pokazania kilku zdjęć, które pewnie każdy z nas widział (np. szafki, które się nie otwierają jednocześnie).

Typowy test jRebel składa się z następujacych operacji:

 • start server
 • deploy v1 version
 • verify behaviour
 • compile v2
 • verify behaviour
 • stop server and clean

Wymagania potrzebne do testów:

 • odtwarzalne środowisko
 • izolacja
 • cross-platform
 • łatwość w ustawieniu, użyciu i utrzymaniu

Rozwiązaniem może być Docker. Dzięki jego wykorzystaniu możemy tworzyć nowy kontener per test. Całe środowisko tworzone jest od nowa, więc mamy pewność, że żadne “szumy” nie będą miały wpływu na wykonanie testu. Możemy także wykorzystać mechanizm docker compose i w imperatywny sposób określać jak tworzone będzie środowisko. Wykorzystanie Dockera ułatwia także testowanie w architekturze microserwisów, ponieważ nie musimy uruchamiać wielu aplikacji na jednym środowisku, tylko uruchamiamy je w osobnych, wyizolowanych kontenerach. Na kontenerach możemy uruchamiać także testy funkcjonalne, dzięki wykorzystaniu Selenium. Testy te odpalane są bez wykorzystania przeglądarki, więc nie potrzebujemy UI!

Zakończenie

Nadszedł czas na uroczyste zakończenie konferencji. Organizatorzy podziękowali wszystkim prelegentom i uczestnikom. Słuchacze z kolei mieli okazję podziękować organizatorom gromkimi brawami. Przedstawione zostały wyniki konkursu oraz zapowiedziana została już przyszłoroczna edycja, która będzie szczególna, bo już 10-ta. Zachęceni zostaliśmy do wzięcia udziału w tegorocznej edycji GeeCONa w Pradze, a na sam koniec przedstawiony został gość specjalny – Rod Johnson, który wygłosił ostatnią prelekcję.

Simplification and Automation in Java: Yesterday, Today and Tomorrow

Razem z twórcą Springa Rodem Johnsonem zaczęliśmy podróż od Javy Enterprise. Od jej początków dużo się nauczyliśmy. Wiemy, że automatyzacja jest ważna, ale wiemy też, że możemy zautomatyzować więcej. Zaczęliśmy od problemów J2EE:

 • za dużo kodu
 • proste rzeczy były trudne
 • za dużo źle zrealizowanych pomysłów

Z pomocą przyszła generacja kodu. Ale musimy zwrócić uwagę na to, że nie powinniśmy nigdy generować kodu, którego człowiek by nie napisał i takiego, który już został napisany przez człowieka. Dużym krokiem do przodu było stworzenie Springa:

 • dużo mniej kodu
 • czysty kod – mniej antywzorców

Ale nie było tak kolorowo:

 • dużo XML’i
 • duże aplikacje ORM’owe są ciężkie w utrzymaniu
 • nadal ciężko stworzyć nowy projekt

Kolejny krokiem było przejście na styl deklaratywny, czyli convention over configuration. Co doprowadziło do powstania Spring Boot’a. Ta ewolucja także miała swoje problemy i powstał projekt Atomist. Na koniec Rod pokazał nam możliwości Atomista w połączeniu ze Slackiem oraz narzędziami do CI.