#5 Spring Boot – LiveReload

Wracamy po wakacyjnej przerwie! Dziś bardzo praktyczny wpis. Każdy kto zajmuje się frontend’em w Spring Boot’cie wykorzystując na przykład Thymeleaf musi za każdym razem budować projekt. Jednakże można przyśpieszyć tą operację.

Funkcja LiveReload działa pod przeglądarkami Chrome, Firefox oraz Safari. Musimy pobrać odpowiedni dodatek do przeglądarki. Link TUTAJ.

Aby móc korzystać z LiveReload w Spring Boot’cie musimy zacząć od dodania zależności:

<dependency>
  <groupId>org.springframework.boot</groupId>
  <artifactId>spring-boot-devtools</artifactId>
</dependency>

Następnie w naszym IDE musimy ustawić automatyczne budowanie projektu (przykład w IntelliJ):

setupAutomaticallyMake

Musimy także aktywować wpis w rejestrach IDE  compiler.automake.allow.when.app.running.  Aby dostać się do ustawień rejestrów IntelliJ można użyć skrótu Shift+CTRL+A i wpisać registry:

compilerRegistry

Teraz wystarczy uruchomić aplikację. Następnie można zmienić coś w pliku stylów i wystarczy odświeżyć przeglądarkę.

Więcej można przeczytać TUTAJ oraz TUTAJ.

 • Witam.
  Przyszedłem tu z linka z JVM Bloggers.
  Nie przyglądałem się innym zaletom LiveReload (choć część z tych funkcji prawdopodobnie można otrzymać out-of-the-box z przeglądarek internetowych, np. mapując foldery webowe na lokalne w Chrome), ale co do odświeżania stron opartych na ThymeLeaf wystarczy na czas developmentu wyłączyć cache’owanie widoków (spring.thymeleaf.cache = false), żeby nie trzeba było przebudowywać całego projektu tylko po to, żeby zobaczyć zmiany w htmlu. Ewentualnie w IntelliJ jeszcze “make” projektu, żeby zaktualizować zmiany w plikach serwera.
  Inny “hack” na przyjemniejsze odświeżenie plików (głównie statycznych) w IntelliJ może opiszę jak przywrócę do życia swojego bloga 🙂
  Pozdrawiam!

  • Krzysztof Chruściel

   Witaj,
   Dzięki za podpowiedź z tym spring.thymeleaf.cache = false, nie siedzę we frontendzie także też nie mam super wiedzy na temat usprawnienia pracy w tej dziedzinie. Czekam także na twój artykuł.
   Jak już coś uda Ci się napisać to podeślij linka, chętnie zweryfikuję swoją wiedzę. Pozdrawiam!